British Minigolf Association

DOUBLES CHAMPIONSHIP RESULTS PDF Print E-mail
  

The full field:

1) CH'TEA AND CAKE (Nick Chitty & Jo Williamson)
2) CASUAL FORCE (Sean Homer & Marion Homer)
3) THE STABBING PAINS (Marc Chapman & Anna Green)
4) TAFKAS (Jon Angel & Keith Kellard)
5) SULTANS OF SWING (Phil Botto & Anthony Kellett)
6) THE PUTTING PIRATES (Simon Locksley & Alan Marsh)
7) JAM TEDAY (Jam Trubridge & Ted McIver)
8) THE NORMAN CONQUESTS (Alan Norman & Gareth Holmes)
9) BOOZE BROTHERS (Brad Shepherd & Chris Jones)
10) SQUIRE TRELAWNEY (Richard Gottfried & Kevin Moseley)
11) MOTHER IN ARMS (Cindy Kukielka & Seve Kukielka)
12) THE KRANKIES (Jas Kukielka & Leo Kukielka)
13) DON'T OVERTAKE THE JACKPOT (Owen Johnson & Paul Johnson)
14) TNT (Terry Exall & Tony Hughes)
15) THE LUTON HOPEFULS (Adrian Jukes & Katherine Marsh)
16) STEVE & BILL (Steve Gow & Bill Bullin)
17) BOSCOMBE CHINE MINIGOLFERS (Tony Unsworth & Norman)

PHASE ONE: THE GROUP STAGE

17 teams entered the competition, split into 4 groups. Each league played out in a round robin format with 3 points for a win and 1 point for a draw. The top 2 teams from each group then progressed to the knockout stages to play for positions 1 to 8. The bottom half of the groups progressed to the knockout phase to play for the positions 9 to 17.

Group results and final placings are as follows:

GROUP A

KRANKIESbeatBOSCOMBE CHINE MG'S1&0
TNTdrewSQUIRE TRELAWNEYE
KRANKIESlose toTNT1&0
BOSCOMBE CHINE MG'Slose toSQUIRE TRELAWNEY1&0
KRANKIESbeatSQUIRE TRELAWNEY2&1
BOSCOMBE CHINE MG'Slose toTNT2&1

 NamePlayedWonDrawLostStroke diffPoints
1TNT321037
2THE KRANKIES320126
3SQUIRE TRELAWNEY3111-14
4BOSCOMBE CHINE MG'S3003-40

GROUP B

CASUAL FORCEbeatDON'T OVERTAKE THE JACKPOT3&1
STABBING PAINSbeatLUTON HOPEFULS3&2
CASUAL FORCEdrewSTABBING PAINSE
DON'T OVERTAKE THE JACKPOTbeatLUTON HOPEFULS1&0
CASUAL FORCEbeatLUTON HOPEFULS5&3
DON'T OVERTAKE THE JACKPOTlose toSTABBING PAINS3&2

 NamePlayedWonDrawLostStroke diffPoints
1CASUAL FORCE321087
2THE STABBING PAINS321067
3DON'T OVERTAKE THE JACKPOT3102-53
4LUTON HOPEFULS3003-90

GROUP C

PUTTING PIRATESlost toMOTHER IN ARMS4&3
CH'TEA AND CAKEdrewJAM TEDAYE
PUTTING PIRATESlose toCH'TEA AND CAKE2&1
MOTHERS IN ARMSlose toJAM TEDAY5&3
PUTTING PIRATESbeatJAM TEDAY1&0
MOTHERS IN ARMSlose toCH'TEA AND CAKE1&0

 NamePlayedWonDrawLostStroke diffPoints
1CH'TEA AND CAKE321037
2JAM TEDAY311144
3MOTHER IN ARMS3102-23
4THE PUTTING PIRATES3102-53

GROUP D

BULLIN GOWlose toBOOZE BROTHERS3&2
TAFKASbeatSULTANS OF SWING4&3
BULLIN GOWbeatTAFKAS1&0
BOOZE BROTHERSlose toNORMAN CONQUEST2&1
BULLIN GOWbeatNORMAN CONQUEST3&2
BOOZE BROTHERSbeatSULTANS OF SWING1&0
BULLIN GOWbeatSULTANS OF SWING3&1
TAFKASlose toNORMAN CONQUEST2&1
BOOZE BROTHERSlose toTAFKAS1&0
SULTANS OF SWINGlose toNORMAN CONQUEST3&2

 NamePlayedWonDrawLostStroke diffPoints
1BULLIN GOW430149
2NORMAN CONQUEST430149
3TAFKAS420226
4THE BOOZE BROTHERS420216
5SULTANS OF SWING4004-110

PHASE TWO: THE KNOCKOUT STAGE

TOP HALF OF THE DRAW (1-8)   
     
match    
QF 1-8 result score
1TNTlose to STABBING PAINS11th holeS/D
2CASUAL FORCEbeatTHE KRANKIES3&2
3CH'TEA AND CAKElose toNORMAN CONQUEST3&2
4BULLIN GOWlose toJAM TEDAY3&2
     
SF 1-4    
9STABBING PAINSlose toJAM TEDAY3&2
10CASUAL FORCEbeatNORMAN CONQUEST2&1
     
 SF 5-8    
11TNTlose toBULLIN GOWDNP
12THE KRANKIESlose toCH'TEA AND CAKE2&1
     
Final 1-2JAM TEDAYbeatCASUAL FORCE4&3
     
Final 3-4STABBING PAINSlose toNORMAN CONQUEST2&1
     
Final 5-6BULLIN GOWbeatCH'TEA AND CAKE6th hole S/D
     
Final 7-8TNTlose toTHE KRANKIESDNP

BOTTOM HALF OF THE DRAW (9-17)   
     
match    
QF 9-16 result score
5SQUIRE TRELAWNEYbeatLUTON HOPEFULS2&1
6DON'T OVERTAKE THE JACKPOTbeatSULTANS OF SWING1&0
7MOTHER IN ARMSlose toTHE BOOZE BROTHERS2&1
8TAFKASlose toTHE PUTTING PIRATES 2&1
     
SF 9-12    
13SQUIRE TRELAWNYbeatTHE PUTTING PIRATES3&2
14DON'T OVERTAKE THE JACKPOTlose toTHE BOOZE BROTHERS4&3
     
SF 13-16    
15LUTON HOPEFULSbeatTAFKAS 
16SULTANS OF SWINGbeatMOTHER IN ARMS2&1
     
Final 9-10SQUIRE TRELAWNYbeatTHE BOOZE BROTHERS2nd hole S/D
     
Final 11-12THE PUTTING PIRATESlose toDON'T OVERTAKE THE JACKPOT1&0
     
Final 13-14LUTON HOPEFULSbeatSULTANS OF SWING1&0
     
Final 15-16TAFKAbeatMOTHER IN ARMS1&0

FINAL PLACINGS

1) JAM TEDAY (Jam Trubridge & Ted McIver) - £100
2) CASUAL FORCE (Sean Homer & Marion Homer) - £50
3) THE NORMAN CONQUESTS (Alan Norman & Gareth Holmes) - £30
4) THE STABBING PAINS (Marc Chapman & Anna Green) - £20
5) STEVE & BILL (Steve Gow & Bill Bullin)
6) CH'TEA AND CAKE (Nick Chitty & Jo Williamson)
7) THE KRANKIES (Jas Kukielka & Leo Kukielka)
8) TNT (Terry Exall & Tony Hughes)
9) SQUIRE TRELAWNEY (Richard Gottfried & Kevin Moseley)
10) BOOZE BROTHERS (Brad Shepherd & Chris Jones)
11) DON'T OVERTAKE THE JACKPOT (Owen Johnson & Paul Johnson)
12) THE PUTTING PIRATES (Simon Locksley & Alan Marsh)
13) THE LUTON HOPEFULS (Adrian Jukes & Katherine Marsh)
14) SULTANS OF SWING (Phil Botto & Anthony Kellett)
15) TAFKAS (Jon Angel & Keith Kellard)
16) MOTHER IN ARMS (Cindy Kukielka & Seve Kukielka)
17) BOSCOMBE CHINE MINIGOLFERS (Tony Unsworth & Norman)

Last Updated ( Monday, 15 June 2009 19:23 )
 

Upcoming Events

Sat 09/06/2018
World Crazy Golf Championships 2018

Sat 07/07/2018
Worthing Minigolf Club Open 2018

Sat 14/07/2018
Cambridgeshire & Essex Open 2018

Sun 15/07/2018
British Doubles Championship 2018

Sat 28/07/2018
Midlands Open 2018

Previous Events

Sun 13/05/2018
British Championships 2018

Sun 22/04/2018
British Masters 2018

Sun 25/03/2018
English Open 2018

Sun 04/03/2018
Planet Hastings Crazy Golf Open 2018

Sun 03/12/2017
Star City Open 2017

Login

Log in or register with the BMGA.

Forgot Login?

Register

Who's Online

We have 56 guests online